„Jézus Krisztus meghalt Putyinért és Zelenszkijért is” | MAXIMA Böjte Csabával

Szalai Zoltánnak, a Mandiner hetilap főszerkesztőjének adott exkluzív interjút Böjte Csaba a Maxima című műsorban!

Szokatlan, de a CNN szinte ünnepli az amerikai elnököt.
„Kevés okunk van azt hinni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök megváltoztatja saját számításait egy olyan háborúval kapcsolatban, amelyet történelmi szükségszerűségnek tekint, és amely politikailag létfontosságú lehet számára” – kezdi elemzését a CNN, amely ugyanakkor diadalmasan kijelenti:
a keddi fejlemények nyomán látható, hogy Donald Trump elnök jelentősen megváltoztatta az ukrajnai háborúval kapcsolatos nézeteit.
Persze még nem telt el elég idő, és konkrét lépések sem történtek, de „mégis, néhány dolog tagadhatatlanul megváltozott” – írják.
A legrosszabb forgatókönyvek, amelyek Trump második ciklusának első hat hónapját Ukrajna számára jelenthetnék, nem valósultak meg.
jelesül:
Trump nem dőlt be egykori barátjának, Putyinnak. Nem hagyta cserben Európát az egyre terjeszkedőbb Oroszország árnyékában a kontinens második világháború óta legsúlyosabb szárazföldi háborúja közepette. Úgy tűnik, Trump kedvezőbben viszonyul a NATO-hoz, mint évek óta bármikor.
Jelenleg tehát Kijev – bár azzal a lehetőséggel néz szembe, hogy területeket veszít egy orosz nyári offenzíva miatt, és további borzalmakat kell elviselnie a civileknek – diplomáciailag kedvezőbb helyzetben van a Trump-adminisztrációval, mint azt bárki remélni merte volna Zelenszkij ovális irodabeli szereplése óta – értékelik.
A CNN szerint ugyan Trump igazi problémája, hogy csalódott a Kremlben, de szerintük most már legalább elmúltak azok az elképzelései, hogy „pusztán személyiségének erejével képes Putyint az akarata alá hajtani”.
És akkor ott vannak még a Patriot rakéták, amiket Kijevnek ígért.
Persze Trump kritikusainak nem tetszik, hogy 50 napos határidőt adott Moszkvának, mert ez rengeteg idő az orosz hadseregnek a további előrenyomulásra, Trump maga legalább átgondolhatja, merre lép tovább, a NATO-tagállamok pedig bebizonyíthatják az elnöknek, hogy igenis van hasznuk. Zelenszkij megpróbálhat hatni Trump jóindulatára – bár, figyelmeztet a CNN, „az Ovális Irodában szerzett tapasztalata intő jel arra, hogy ne próbáljuk meg túl messzire provokálni az elnököt”.
Ugyanígy nyitottabb lehet az elnök a szankciós politika szigorítására is Moszkvával szemben, elsősorban a másodlagos szankcióknál, vagyis az orosz termékeket vásárlók büntetése terén (a lap szerint India és Kína is büntethető ilyen módon, mondjuk abba nem mentek bele, hogy mégis hogyan).
Ugyanakkor a helyzet felmelegítette a kapcsolatot a NATO-tagállamokkal is, hétfőn az Ovális Irodában Rutte mellett Trump dicsérte Európa szellemiségét az ukrajnai háborúban, hozzátéve:
„végső soron az, hogy van egy erős Európa, nagyon jó dolog – nagyon jó dolog.”.
A NATO pedig jó fedezékül szolgál az amerikai fegyverszállításoknak is.
A lap persze számol azzal is, hogy Trump elidegenedése Putyintól esetleg nem lesz végleges. „Trump rövid időablakban cselekszik, és folyamatosan kisebb sikerekre törekszik, amelyeket kiemelhet. Tehát, ha megfordulna, és azt mondaná, hogy a jövő hónapban találkozik Putyinnal egy csúcstalálkozón, vagy ha dühös lenne Zelenszkij egy újabb, vélt sértésére, senki sem lepődne meg” – állítják, és innen sorakoznak az aggodalmak és a „befolyásolható Trump” toposza.
Nyitókép: Kevin Lamarque / File Photo